Najwyższa jakość

Trwałe i niezawodne instalacje oparte na produktach największych światowych firm (Longi Solar, Canadian Solar, Huawei, Goodwe, Sofar). Zoptymalizowane do najwyższych uzysków energii elektrycznej. Podzespoły użyte do budowy instalacji to aluminium, stal nierdzewna oraz osprzęt odporny na promieniowanie UV.

   

Terminowe dostawy

Dostawy i montaż realizowane są zgodnie z ustaleniami klienta. Wykwalifikowani instalatorzy, certyfikacja UDT oraz dbałość o najdrobniejsze szczegóły to domena firmy ECOPLUS. Kompleksowa obsługa dokumentacji, bezpłatna wycena, podłączenie do sieci AC, konfiguracja sieci internet i systemu monitoringu to podstawowe usługi każdej instalacji. 

   

Konkurencyjne ceny

W związku z tym, że firma jest producentem akcesoriów do fotowoltaiki - posiadamy atrakcyjne ceny za produkty najwyższej jakości oraz coraz większe grono setek zadowolonych klientów. 

   

Od kwietnia ubiegłego roku zmienił się system rozliczeń prosumentów. Zainteresowane osoby - dotychczasowi i przyszli właściciele fotowoltaiki zaczęli się zastanawiać w jaki sposób net-billing wpłynie na opłacalność fotowoltaiki. Większość była zdania, że w porównaniu do systemu opustów będzie to system mniej korzystny. Czy tak się jednak stało? Wyniki mogą wprawić w zakłopotanie.

 

Przypomnijmy najpierw na czym polega największa różnica pomiędzy net-billingiem a systemem opustów. W dużym skrócie: w nowym systemie rozliczeń posiadacz fotowoltaiki sprzedaje energię do sieci po rynkowej cenie energii elektrycznej. Aktualnie jesteśmy w okresie przejściowym, w którym to miejsce RCE zajmuje średnia miesięczna cena z danego miesiąca publikowana przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. 

 

W net-meteringu (systemie opustów) wprowadzoną energię do sieci można było odebrać w pomniejszonym wolumenie o 20% lub 30% w zależności od mocy instalacji. Sieć w tym systemie stanowiła wirtualny magazyn energii, co powodowało, że mikroinstalacje były przewymiarowywane w stosunku do zapotrzebowania na energię w budynku. Nowy system jest bardziej nastawiony na wykorzystanie domowych magazynów energii i zwiększenie autokonsumpcji. Net-billing obowiązuje  tych prosumentów, którzy zgłosili swoją instalację fotowoltaiczną do Operatora Sieci Dystrybucyjnej po 31 marca 2022 r.

Net-billing czy system opustów?

Po upływie roku od wejścia w życie net-billingu możliwe jest wyciągnięcie pierwszych wniosków. W Redakcji GLOBENERGIA przeanalizowaliśmy instalację o mocy 5 kW, która wprowadza energię do sieci od lipca do grudnia 2022 r. 

W powyższej analizie posłużono się wysokością miesięcznej ceny energii elektrycznej. Ponadto wzięto pod uwagę energię wprowadzoną do sieci, jak i wielkość autokonsumpcji. Dzięki przeliczeniu tych wolumenów na wartości pieniężne możliwe było zestawienie ze sobą opłacalności dwóch systemów rozliczeń. Jak widać na grafice, lepiej wypadł net-billing, a sumaryczny zysk wyniósł 1849 zł. W systemie opustów wynik był o 326 zł niższy (1523 zł).

Czy net-billing jest korzystniejszy? Komentarz eksperta

Wyniki analizy stoją jednak w sprzeczności z wieloma analizami, które pojawiały się w przestrzeni publicznej, również na portalu GLOBENERGIA. Sytuację tę tłumaczy Bogdan Szymański, wiceprezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV. Czy net-metering ustępuje net-billingowi w opłacalności?

“Dalej stoję na stanowisku, że opust jest korzystniejszy o 20-25%, a uzyskane w tej analizie wyniki wynikają z bardzo specyficznej sytuacji, jaką mieliśmy na rynku energii” - wyjaśnia Bogdan Szymański.

Chodzi oczywiście o niesamowity wzrost cen energii elektrycznej w roku 2022 r. Największą wartość rynkowej ceny zaobserwowaliśmy w sierpniu, co pokrywa się z pojawieniem się największych niepokojów na rynku paliw. RCEm wyniosła aż 1 019 zł/MWh. Dla autokonsumpcji i systemu net-meteringu przyjęto średnią cenę brutto na poziomie 77 gr/kWh.

Bogdan Szymański wskazuje, że taka sytuacja prawdopodobnie nie będzie się powtarzać. W systemie opustów korzyści wynikają z ceny, którą mamy w taryfie, a taryfa bazuje na cenach z roku wcześniejszego. Net-billing jednak reaguje na te zmiany natychmiastowo. 

“Żeby takie porównanie zrobić całkowicie obiektywnie, to musielibyśmy w jednym systemie wziąć cenę przesuniętą o rok” - komentuje Bogdan Szymański.

Co nas czeka w 2023 r.?

Zdaniem Szymańskiego w 2023 r. z minimalnym wskazaniem, ale korzystniejszy będzie system opustów. Oszczędności wynikające z inwestycji w fotowoltaikę będą w obu systemach bardzo porównywalne. Z czego to wynika? Głównie z tego, że ciągle są w Polsce zamrożone ceny energii elektrycznej. Jeśli w 2024 r. rynek zostanie odmrożony, a taryfy będą opierać się o ceny rynkowe, to system opustów będzie korzystniejszy. 

Przy montażu instalacji należy jednak brać pod uwagę szerszą perspektywę eksploatacji fotowoltaiki. To, że w II półroczu net-billing wypadł lepiej, to nie znaczy, że nagle stał się on system nastawionym na przesył energii do sieci. Pamiętajmy, że jednym z celów nowego systemu rozliczeń była transformacja rynku prosumenckiej fotowoltaiki w kierunku magazynowania i autokonsumpcji. 

Źródło: GLOBENERGIA.

 

 

   
© ALLROUNDER3